Games And Sports 

Regional Swimming Meet 2013-2014

Name Of the student

Events

Medal


Anwesha  Chakraborty

 

50M  Back Stroke

50M Breast stroke

100M Breast Stroke

 

 

SILVER


Bhaswati Choudhary

 

100M Back Strock

100M Free Style

 

Silver

Bronze


Manisha Sharma

 

200M Free style

100M Breast Stroke

50M Breast Stroke

 

Silver

Bronze

Bronze


Sanchita Borpujari

 

100M Breast Stroke

50M Free Style

 

Gold

Silver


Kankana Hazarika

 

100M Free Style

50M Butter Fly

50M Free Style

 

Gold

Bronze

Bronze


Dhristiman Das

 

100M Back Stroke

50m  Back Stroke

50M Butter Fly

 

 

Gold


Amlan Jyoti Bora

 

50M Free Style

50M  Breast Stroke

 

Gold

Silver


Hritik Konwar

 

50M Back Stroke

50M Free Style

50M Breast Stroke

 

Silver

Bronze

Bronze

Guwahati Region
Regional Sports Meet
Games :- Atheletic (Under-19)


Dibya Jyoti Barman

 

400 M

200 M

4 x 100

 

Gold

Bronze

Silver


Santanu Sarma

 

 

100 M

High Jump

4 x 100 M

 

 

Silver

Bronze

Silver


Heramba Kr. Mishra

 

800  M

4 x 100 M

 

Bronze

Silver


Bikash Tiware

 

800 M

 

Silver

 

LIST OF NATIONAL PLAYERS2010-2011
Sl.No Name of Student Class Category Discipline
1. Miss RinjuChetry XII B 19 Kho- Kho
2. Master Dibutpat Bora VIII B 14 Athletics (Shot-put)
3. Master Kishore Kumar Barman X A 17 High jump
4. Master JagatGogoi IX B 19 Boxing (54 kg)
5. Master Sunny Singha X A 16 Cricket
6. Master AmanRegmi X A 16 Cricket
7. Master Ranjay Kumar IX B 16 Cricket
8. Master VickeyChetry XII B 19 Cricket

Annual Plan of Games and Sports from 1 st April’09 to 31 st March’10

(a) During Games period Team/Players were selectedfrom respective classes from April to 1 st July
(b) Teams were selected for Regional level gamesand coaching started after recess in July & August
(c) Kho-kho IntraMurals(Boys & girls) in November
(d) Kabaddi- Intramurals (Boys & girls) in November
(e) Table Tennis- Intramurals (Boys) in November
(f) Basket Ball - Intramurals (Boys) in November
(g). Football - Intramurals (Boys) in November
(h) Cricket - Intramurals (Boys) in December
(i) Swimming - Intramurals (Boys & girls) in December
(j) Athletics (Boys & girls) in December
(k) Taek-wondo Wt. Category (Boys & girls) in December
(l) Annual Sports Day (Short Track events)in December